בלוג בעלי מקצוע נועד לתת מידע אמין ואיכותי אודות בעלי מקצוע שונים בישראל, לפני שאנו הולכים לבצע עבודות שיפוץ בבית או להזמין מדביר הביתה עלינו להיות בטוחים שבעל המקצוע שנזמין הוא איכותי ואמין, אנו יכולים להסתמך על מגזינים שונים או על אתרים כמו הבלוג הנוכחי, אנו מסתמכים על המומחים של המקצוענים, של שווה בדיקה ועוד עשרות מומחים לאחר הצלבת המידע אנו מביאים את בעלי המקצוע האיכותיים ביותר בישראל לאתר זה, לנוחיותכם

יום חמישי, 17 במרץ 2011

כיצד לבחור פסיכולוג?

מי לא עובר במהלך החיים ימים, או שבועות, או חודשים כאלה שהלחצים היומיומיים הופכים להיות קשים מידי, עתות של משבר, ותקופות של שינויים המעלים שאלות והתלבטויות? לפעמים המשפחה והחברים הטובים באמת רוצים לעזור, אבל אנחנו מתחילים לחוס עליהם בשלב מסוים. בדרך כלל זה קורה כשאנחנו מרגישים שאם נמשיך לנתח איתם כל סוגיה שעומדת בראש סולם העניינים שלנו, אך לא שלהם, הם יהגרו לפתע, באורח מסתורי, לסידני, אוסטרליה. וכשמכה בנו ההכרה שאם נמשיך לטחון עד דק את הבעיות שלנו שמעלות אצל השומעים פיהוק של עייפות למרות שזה עתה הקיצו משנתם, זה הזמן ללא ספק, למצוא פסיכולוג טוב, ולהפקיד בידיו ואוזניו המיומנות את המשימה הנכבדה – להקשיב לנו.

הכל בראש...


הכל בראש שלנו, זה נכון, אבל האחריות למצוא מטפל טוב, שיוכל להוות משענת כשאנחנו זקוקים לה, היא דווקא בידיים שלנו. יש גישות רבות בטיפול וכדאי לבדוק שהגישה אותה מציע הפסיכולוג, מתאימה לנו. בשיחה הראשונה, עוד בטלפון כדאי לוותר על המבוכה ולראיין אותו. לשאול אותו מה גישתו הטיפולית, מהי ההכשרה שלו, מהי שיטת העבודה. לא כל מי שמילא את חובותיו האקדמיים באוניברסיטה ועמד במכסה של 30 קורסים נדרשים, הוא פסיכולוג טוב. הדבר החשוב ביותר הוא שתרגישו שמולכם יושב אדם קשוב, רגיש ואנושי. רצוי מאוד שתחושו שיש פוטנציאל לכימיה איתו, כאדם.

על גישות ורגישות


כאמור קיימות מספר גישות פסיכולוגיות והן נבדלות בתפיסת הטיפול, בסוג הבעיות בהן הן מטפלות ובדרך ההתמודדות. גישות אפשריות הן:

הגישה הדינמית- הגישה הפסיכולוגית הקלאסית. מתייחסת לכל מה שרוחש אצלנו בתת-מודע, השפעות מן העבר, מאבקים פנימיים בתוכנו יחסים משפחתיים ועוד. הטיפול הדינמי בדרך-כלל ממושך ואין לו נקודת סיום מוגדרת.

הגישה הביהביוריסטית – הגישה טוענת שיש להתמקד בהתנהגות הגלויה של האדם ולשנות אותה, במידת הצורך. גישה זו טובה לבעיות ממוקדות כמו: חרדות לימודים, חרדות טיסה, אכילה כפייתית, הפסקת עישון וכדומה. טיפול זה הוא קצר מועד בדרך כלל ומתמקד בהשגת מטרות מוגדרות מראש.

פסיכולוגיה אקזיסטנציאליסטית – מושפעת מהשקפה פילוסופית ששמה את חרות האדם במרכז. המטפל מכוון את המטופל לקחת אחריות על חייו, החלטותיו, רצונותיו. כשהאדם חופשי לחלוטין לבחור, מאמינה גישה זו, אין חשיבות למה שהיה בעבר ומה עברנו בילדותנו. מה שחשוב זה מה קורה כאן ועכשיו ואיך ניתן לשפר את זה.

וגם – עשה זאת בעצמך


ישנן כמובן גישות נוספות, שילובים של שיטות, טיפולים שמציעים מאמנים אישיים שאינם פסיכולוגים ועוד מגוון של דרכים לפתור סכסוכים עם עצמנו. אם הממון אינו בכיסנו ואין לנו זמן, אפשר לנסות טיפול בשיטת 'עשה זאת בעצמך'. השוק מציע מגוון קורסים בפסיכולוגיה, מודעות עצמית, ואימון אישי (מידע רב תמצאו באתר לימודי ועוד אתרים נוספים) ואפשר לנסות לרפא את עצמנו לפני שאנחנו שמים את נפשנו בכפו של איש מקצוע.

אין תגובות:

פרסום תגובה