בלוג בעלי מקצוע נועד לתת מידע אמין ואיכותי אודות בעלי מקצוע שונים בישראל, לפני שאנו הולכים לבצע עבודות שיפוץ בבית או להזמין מדביר הביתה עלינו להיות בטוחים שבעל המקצוע שנזמין הוא איכותי ואמין, אנו יכולים להסתמך על מגזינים שונים או על אתרים כמו הבלוג הנוכחי, אנו מסתמכים על המומחים של המקצוענים, של שווה בדיקה ועוד עשרות מומחים לאחר הצלבת המידע אנו מביאים את בעלי המקצוע האיכותיים ביותר בישראל לאתר זה, לנוחיותכם

יום שני, 5 במאי 2014

ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאיים

בשעה טובה, החלטת לפתוח עסק עצמאי. יש בצעד שכזה לא מעט יתרונות, אשר בראשם העצמאות הכלכלית, והיעדר התלות בגורמים שונים. מצד שני, פתיחת עסק מעמידה את בעליו במצבים מורכבים, המצריכים התנהלות על פי הספר. הסכנה הגדולה ביותר של בעל העסק היא להיות חשוף, כשדוגמא מובהקת לכך היא אובדן כושר העבודה. בהיעדר גורם שמעניק פיצויים, כמו במקרה של עבודה בתור שכיר, נדרש למצוא מענה ביטוחי. וכאן ביטוח ייעודי לאובדן כושר עבודה נכנס לתמונה.
המאפיינים העיקריים של הביטוח
ביטוח אובדן כושר עבודה, ברמה הכללית שלו, נועד להעניק פיצויים כספיים נכבדים במצב בו האדם יאבד את כושר ההשתכרות שלו, לרוב עקב פגיעה פיזית חמורה (לא פעם, עד לרמה של נכות). מבחינת ההגדרה, הפגיעה תוגדר שכזו באם אובדן כושר העבודה יהיה לתקופה של שלושה חודשים לפחות.
בנוסף, ראוי להדגיש שהמדובר כאן לרוב הוא על שני מצבים עיקריים: הראשון הוא מצב בו האדם מאבד את כושר העבודה שלו כלל. במצב האחר הוא נדרש לשנות את עיסוקו עקב הפגיעה, כאשר לרוב ההתבוננות תהיה על העיסוק שלו בחמש השנים שקדמו לה. על כל פנים, המטרה המוצהרת של הביטוח היא לאפשר לו להמשיך ולהתקיים בכבוד גם כאשר אינו יכול להימנות יותר על מעגל העובדים של מדינת ישראל.
באילו סכומי כסף מדובר?
הסכומים הספציפיים שמוענקים במסגרת ביטוח אובדן כושר עבודה, כמובן, משתנים בכל אחד מהמקרים, בהתאם לסוג העבודה, גובה השכר וכיוצא בזה. כאן, ניתן כבר ללמוד על מאפיין ייחודי חשוב של הפוליסות הרלוונטיות עבור עצמאיים: במקרה של שכירים, על מנת לחשב את גובה הפיצויים נלקחת בחשבון המשכורת הממוצעת של העובד, לרוב בשנה האחרונה.
מכיוון שלעצמאיים אין בהכרח הכנסה חודשית קבועה, נדרש ממנו לבצע, באופן עצמאי, הערכה של הסכומים, ולקבוע בהתאם לכך את גובה הפיצוי. בשני המקרים, הסכום הניתן בפועל עשוי להגיע עד לכ-75% מגובה ההכנסה או המשכורת החודשית, והוא ניתן לרוב לאחר "תקופת המתנה", העומדת על שלושה או שישה חודשים. הפיצוי יינתן עד לגיל הפנסיה של האדם.
היתרון המשמעותי: חופש בחירה
בנקודה הזו, ראוי להתייחס להבדל עיקרי נוסף הקיים בין השכירים לעצמאיים מבחינת הביטוח האמור. כאשר האדם הוא שכיר, על המעסיק שלו לדאוג לביטוח הזה – כמעט בכל המקרים, הוא יעשה זאת תוך הפרשת אחוז מסוים ממשכורתו של המועסק לחברת הביטוח. העצמאיים, לעומת זאת, נדרשים לעשות את ההפרשות האלה, כמו גם ההתנהלות אל מול חברת הביטוח, בכוחות עצמם.

הדבר מצריך מאמצים מסוימים מצידו של העצמאי, אך גם כולל בתוכו יתרון שאינו מבוטל כלל וכלל: החופש שמוענק לעצמאי, גם כאן, בבחירת החברה שתעניק לו את השירות החשוב הזה. כאשר הוא לא "כבול" לבחירה של מעסיקו, הוא יכול לברר את ההצעות של מספר חברות בתחום, ולבחור בזו המשתלמת ומתאימה לצרכים שלו באופן המובהק ביותר. 

תגובה 1:

  1. אם אתם חושבים שפוגעים לכם בזכויות העבודה, כדאי להתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה: http://www.hamishpat.co.il/47055/avoda

    השבמחק