בלוג בעלי מקצוע נועד לתת מידע אמין ואיכותי אודות בעלי מקצוע שונים בישראל, לפני שאנו הולכים לבצע עבודות שיפוץ בבית או להזמין מדביר הביתה עלינו להיות בטוחים שבעל המקצוע שנזמין הוא איכותי ואמין, אנו יכולים להסתמך על מגזינים שונים או על אתרים כמו הבלוג הנוכחי, אנו מסתמכים על המומחים של המקצוענים, של שווה בדיקה ועוד עשרות מומחים לאחר הצלבת המידע אנו מביאים את בעלי המקצוע האיכותיים ביותר בישראל לאתר זה, לנוחיותכם

יום רביעי, 11 ביוני 2014

הפסיכולוגיה שמאחורי בעלות על רכב

הצרכן הישראלי חווה שינויים רבים בתרבות הצריכה שלו. במשך שנים הייתה לנו פה תקופה של צנע, לא היו הרבה דברים, וגם כח קנייה לא היה. בנינו את הארץ. העשורים האחרונים הביאו עמם שפע רב וכפועל יוצא כמובן שפע של אפשרויות.
כיום אנחנו יודעים שאנחנו יכולים לקבל יותר, ואנחנו בהחלט רוצים בכך.
לצד השפע בנוצר בארץ בשנים האחרונות יש לנו גם טראומה לאומית. העם הנודד סוף סוף הגיע לנחלה ואנחנו רוצים לציין את זה. אנחנו רוצים לבנות בית, לשתול עץ ולקנות אוטו- זה חלק מהאתוס הלאומי שהפך לשאיפה גורפת, מבחינת כולנו.
יחד עם זאת, אתוס הוא לא בהכרח עניין רציונאלי ואם חושבים על זה לעומק, הבעלות על נכס, בית או רכב היא כל לא הכרחית, היא גם לא בהכרח הגיונית- מבחינה כלכלית.
רכישה מול השכרה
אם נסתכל על יתר מדינות העולם המערבי נראה שהצורך שם בבעלות הוא נמוך הרבה יותר בקרב האוכלוסיה, גם בכל מה שנוגע לבתים וגם בכל מה שנוגע לכלי הרכב. אנחנו מרגישים תחושת חובה להיות הבעלים של הבית שלנו בעוד שבמרבית המדינות, מרבית התושבים שוכרים את הדירה שבה הם גרים, כמו גם ברכב שבו הם נוסעים.
לצד השכרת הדירה יש מקום לדבר על השכרת רכב לטווח ארוך- ליסינג פרטי.
ליסינג פרטי הוא שירות שבמקורו מגיע אלינו מעולם ההייטק. במשך שנים היו אלה עובדי הייטק שנהנו באופן בלעדי מהשירות האולטימטיבי של שימוש ברכב חדש לחלוטין מבלי שיהיה הצורך לרכוש אותו. בשונה משירותי ליסינג פרטי, השירות שממנו נהנים עובדי ההייטק הוא ליסינג תפעולי, שהוא שירות כולל יותר ויקר יותר. עם הצלחתו המסחררת בענף ההייטק התרחב השירות וכיום מוגש בצורות כאלה ואחרות גם לשירות הרחב.
במשך זמן רב הנהגים הפרטיים יכלו להנות משירותי ליסינג פרטי, אבל כיום גם האפשרות של ליסינג תפעולי עומדת לרשותו של הציבור הרחב.
ההבדל בין ליסינג פרטי לליסינג תפעולי
שני המסלולים הם שירותי השכרה לטווח ארוך, מה שאומר שלכל אורך השימוש הרכב נותר בבעלותה הבלעדית של חברת ההשכרה. הרכב שמתקבל אצל הנהג הוא כמובן רכב חדש לחלוטין, אך הוא לא הופך להיות הבעלים של הרכב אלא עושה בו שימוש בלעדי תמורת תשלום חודשי. זה השירות של ליסינג מימוני, כאשר עלויות התחזוקה ודרישות התפעול מוטלות באופן מוחלט על נהג הרכב בלבד.
ליסינג תפעולי, גם הוא מתומחר לפי עלות חודשית, כאשר במסגרת העלות של שירות זה נכנס שירות מקיף המתייחס לתפעול ותחזוקת הרכב. בתוך תשלומי הליסינג התפעולי נכנסות עלויות הרישוי, הביטו והתחזוקה של הרכב, כך שכל שנדרש מהנהג זה רק למלא דלק ולנהוג לרווחתו והנאתו המוחלטת.
במסגרת שירותי הליסינג ניתן לעיתים גם לרכוש את הרכב בסיום תקופת ההתקשרות, אך המקובל הוא להשתדרג לרכב חדש יותר, בתנאים דומים.

אם חושבים על זה לעומק, הרי שמדובר על פתרון יעיל הרבה יותר מרכישה של רכב, ואכן נראה שהצורך שלנו בבעלות הולך ומשתחרר ואיתו גם הנטל המאפיין.

אין תגובות:

פרסום תגובה